Mr. & Miss Basketball finalists announced - Action News 5 - Memphis, Tennessee

Mr. & Miss Basketball finalists announced

Posted: Updated:

The Tennessee Secondary School Athletic Association has released the list of finalists for the Mr. and Miss Basketball Awards.

The awards will be presented to the top girls and boys in five classifications of the Tennessee Secondary School Athletic Association prior to the championship game awards presentation for each class, respectively.

The presentation of the Mr. and Miss Basketball Awards for Division II, Class A and Class AA will be given on Saturday, March 2 at Allen Arena on the campus of Lipscomb University.

The presentation of the Miss Basketball Awards for Division I, Classes A, AA, and AAA will be given during the championship awards ceremony for each class on Saturday, March 9 at the Murphy Center on the campus of Middle Tennessee State University.

The presentation of the Mr. Basketball Awards for Division I, Classes A, AA, and AAA will be given during the championship awards ceremony for each class on Saturday, March 16 at the Murphy Center on the campus of Middle Tennessee State University.

 

Class A Miss Basketball Finalists:

Jaycee Coe, Jackson County

Sarah Raby, Moore County

Brooke Rhodes, Cloudland

 

Class AA Miss Basketball Finalists:

Brandi Goodman, Obion County

Elizabeth Masengil, McMinn Central

Abbey Sissom, Cannon County

 

Class AAA Miss Basketball Finalists:

Nina Davis, Memphis Central

Olivia Jones, Riverdale

Alexa Middleton, Riverdale

 

Division II-A Miss Basketball Finalists:

Eliza Edwards, University School of Jackson

Kaylah Keys, Harding Academy

Derica Wyatt, Franklin Road Academy

 

Division II-AA Miss Basketball Finalists:

Jasmine Cincore, Briarcrest

Kennesha Nichols, Ensworth

Justice Swett, Ensworth

 

Class A Mr. Basketball Finalists:

Alex Fountain, Wartburg Central

Zarmarlus Griffin, Booker T. Washington

Derrick Spears, Middle Tennessee Christian

 

Class AA Mr. Basketball Finalists:

Jalen Lindsey, Christ Presbyterian Academy

A.J. Merriweather, Jackson South Side

Mason Ramsey, Livingston Academy

 

Class AAA Mr. Basketball Finalists:

Robert Hubbs, Dyer County

Nick King, Memphis East

Darius Thompson, Blackman

 

Division II-A Mr. Basketball Finalists:

Skal Labissiere, Evangelical Christian School

Cameron Payne, Lausanne

Burton Sampson, Webb School of Knoxville

 

Division II-AA Mr. Basketball Finalists:

Corneilus Elder, Ensworth

Austin Nichols, Briarcrest

Reggie Upshaw, Baylor

Powered by WorldNow